Loading....

Výroba stropných panelov

Výroba – Stropný systém FF

Výroba stropného systému FF je u nás vykonávaná na jednej z najmodernejších výrobných liniek na stavebnom trhu. Kedysi sa panely vyrábali vo formách. Táto technológia však limitovala možnosti predpínania betonárskej ocele, keďže pri moc veľkej sile predpínania lán by formu skrútilo a zničilo. Okrem toho boli prefabrikáty vyrábané vo formách nerovné a hlavne boli panely prehnuté do tvaru písmena „U“. Tieto panely z minulosti minimálne z počutia poznáte pod pojmom Spiroll.

Bolo potrebné ich nadbetónovať aby sa zaťažili zhora a pod tlakom váhy nadbetonávky vyrovnali. Tvar panelov bol nepresný a celý strop doslova plával. Vidíme to dodnes na bytových domoch ktoré boli postavené za čias bývalého režimu. Dodnes niektoré spoločnosti vyrábajú stropné panely touto zastaralou technológiou, čo je dôvod prečo by ste sa nemali rozhodovať pri kúpe len podľa ceny.

Nová technológia výroby

Nová technológia výroby predpätých stropných panelov typu FF ktorú používame aj my pochádza od Francúzskej spoločnosti ktorá je priekopníkom trhu v tomto segmente. Prísne kontrolujú každú jednu linku ktorá je v prevádzke. Dohliadajú na to, aby boli každý rok zabudované všetky invoácie v každej modernej certifikovanej linke. Laná sú predpínané ohromnou silou ktorá by dokázala roztrhnúť tank na polovicu. Aj vďaka tomu je únosnosť finálnych výrobkov veľmi vysoká. Špeciálna receptúra betónu eliminuje tvorbu mikro pórov v betóne, vďaka čomu je výsledná kocková pevnosť a požiarna odolnosť prefabrikátov veľmi vysoká.

Výroba – hotové panely

Hotové panely strávia istú dobu v takzvaných parných komorách nazývame ich aj parný kúpeľ. Tu zreje betón ideálnym spôsobom čo zaručuje, že finálny produkt bude spĺňať najprísnejšie parametre. Po vyzretí panelov nasledujú pevnostné skúšky. Tieto skúšky sa vykonávajú priamo na dráhe, kde na paneloch simulujeme ich stav po zabudovaní. Pod dohľadom kamier a laserových prístrojov sa  kontroluje či na paneloch nie je akákoľvek vada, prasklina, či nerovnosť. Pokiaľ je stav vyhovujúci počítač nám vytlačí QR kód s označením pôvodu, výrobcu a označením podľa vizualizácie skladby stropu. Následne na linke svieti zelená a panel môžeme nakladať na nákladné auto, ktoré Vám stropný systém vezie priamo na stavbu. No a o tom ako prebieha pokládka stropného systému či aké su kritériá dopravcov na prevoz našich stropných panelov si povieme v ďalšom článku.

Video z výroby nájdete v našej galérii, alebo kliknite TU.

Back To Top