Loading....

Porovnanie stropných systémov: Prečo je predpätý strop ideálnou voľbou pre vašu stavbu

Pár slov na úvod 

Dnešný dynamicky sa rozvíjajúci svet stavebníctva potrebuje spoľahlivé konštrukčné riešenia. Náš stropný systém z dutinových panelov ako aj iné stropné konštrukcie, sú jedným z kľúčových aspektov každej stavby. Stropné systémy nesú značnú časť váhy budovy a majú vplyv na celkovú stabilitu konštrukcie stavby. V tejto sekcii nášho blogu porovnáme niekoľko bežne používaných stropných systémov s predpätým stropom z našich dutinových panelov. Ukážeme Vám prečo by ste mali zvážiť tento typ stropnej konštrukcie pre vašu budúcu stavbu.

stropny systemTradičné stropné konštrukcie

Bez ohľadu na to, či ide o monolitické betónové konštrukcie či montované keramické stropné systémy, tradičné betónové stropy majú niekoľko nevýhod. Najskôr by som spomenul váhu. Ich veľká váha po zabudovaní a zaliati nadbetonávkou spôsobí vyšší tlak na nosné murivo a základy stavby. Na zabudovanie takýchto stropných systémov spotrebujete veľké množstvo betónu. Mokré procesy pri betónovaní  nadbetonávky Vám spôsobia zvýšené náklady na pracovnú silu, vznikajú Vám ďalšie náklady na prepravu betónu na stavbu ako aj jeho prečerpanie betónovou pumpou no a v neposlednom rade zabrzdíte celý proces výstavby minimálne na 28 dní kým betón vyzreje.

Predpätý stropný systém 

Na druhej strane, predpätý stropný systém z našich dutinových panelov ponúka rad výhod. Zabudovanie stropných panelov (cca 150m2) trvá približne 2 hodiny. Nosnosť je vzhľadom k hrúbke systému oveľa vyššia aj vďaka dutinám stropných panelov. Stropné panely majú vďaka dutinám oveľa nižšiu vlastnú tiaž a tým pádom aj menšie nároky na statiku objektu. Čas ktorý potrebujeme na zabudovanie stropného systému Vás veľmi milo prekvapí. Myslím si že susedia Vám budú úprimne závidieť. Celý proces osadenia panelov je finančne menej nenáročný. Celý stropný systém máte ihneď k dispozícii. Unesie váhu stavebného materiálu na ďalšie poschodia či finalizáciu stavby a to ihneď v deň, kedy sme na stavbe zabudovali posledný panel. Okrem toho nevyžaduje žiadne montážne podopretie a aj tak sa môže okamžite zaťažiť.

Drevené stropy 

Hoci je drevený stropný systém známy svojou ľahkosťou, jeho nosnosť je dosť obmedzujúca. Najmä v prípade veľkých rozponov alebo vyšších požiadaviek na zvukovú izoláciu. Okrem toho drevo ako materiál vyžaduje pravidelnú údržbu a je náchylné k poškodeniu vplyvom vlhkosti alebo škodcov.

Predpätý stropný systém

Predpätý strop sa tu opäť javí ako ideálna voľba s nielen nízkou plošnou hmotnosťou konštrukcie, ale aj vysokou nosnosťou, čo prináša menšie zaťaženie na steny a nižšie zaťaženie základov stavby. Vďaka minimálnym mokrým procesom a absencii nadbetonávky je tento typ stropu doslova ideálna voľba pre Vašu stavbu a hlavne bude príťažlivým riešením aj pre Vašu peňaženku.

Ďalšie výhody

Predpätý stropný systém z našich dutinových panelov Vám prináša viacero výhod, ako napríklad možnosť kladenia priamo na nosné murivo so stužujúcim vencom v úrovni stropu. Vedenie rozvodov je jednoduché, keďže sa dajú umiestniť priamo do dutín panelov. Navyše príprava priestupov či otvorov je bezproblémová už priamo u nás vo výrobe. Ihneď ako Vám stropný systém privezieme na stavbu, je pripravený k pokládke.

Požiarna odolnosť a odolnosť voči prierazom

Na záver si povieme pár slov o bezpečnosti. Predpätý stropný systém z našich dutinových panelov má vysokú požiarnu odolnosť v porovnaní s inými podobnými vodorovnými konštrukciami. Výhodou tohto systému je aj vysoká odolnosť voči prierazom, čo zabezpečuje maximálnu bezpečnosť pre Váš budúci domov.

Myslím si, že vzhľadom na skvelé vlastnosti nášho stropného systému sú predpäté panely najlepšie riešenie pre Vašu stavbu. Tento systém prináša nielen úspory času a finančných prostriedkov, ale aj väčšiu bezpečnosť a flexibilitu pri realizácii Vášho projektu a určite výrazným spôsobom prispeje k Vášmu pokojnému a bezpečnému bývaniu..

 

Back To Top